4 . S e p t e m b e r / Z á ř í - Historický kalendár

Navigácia: September » 04 » 4 . S e p t e m b e r / Z á ř í

4 . S e p t e m b e r / Z á ř í

1934-
(niekde sa udáva aj dátum 9.9.) nar. herec a režisér. rodák z Kežmarku,Juraj Herz,hral napr. vo filme Pacho ,hybský zbojník (1975), alebo ako pan Neužil vo filme Což takhle dát si špenát (1977). raz spomínal v jednom rozhovore.prečo sa stal práve režisérom. Ke´d začinal ako mladý herec,resp.snažil sa preraziť,jeden z legendárnych slovenských režisérov,už presne neviem ktorý mu povedal že "Nehnevaj sa,Juro,ale ty s tvojou tvárou nemáš šancu ako herec..." a tak pán Herz vyhlásil "Stal som sa režisérom a do filmov si obsadím sám koho ja chcem,trebárs aj sám seba..:o))))))))))))))))))
http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=1949&mainkat=4

1951 -
nar bubeník skupiny The Pretenders - Martin Chambers
http://www.pretenders.org.uk/
http://pl.youtube.com/watch?v=Bhcl-TP4Yqc

1955-
nar. americký gitarista a spevák Blackie Lawless ,vl.m. Steven Edward Duren, zakladajúci člen hardrockovej skupiny W.A.S.P.
http://www.waspnation.com/
http://pl.youtube.com/watch?v=OMJ-A1n951Y

1977-
nar. slovenský herec Tomáš Maštalír, v súčasnost spolu s A.Bártom patria medzi najpopulárnejšich našich hercov v generácii tridsiatnikov. Znáamy je vďaka učikovaniu v Ordinácii,ako MUDr. Michal Gregor,či komentátor v slovenských "Osodových okamžikoch", teda Najväčšie kriminálne prípady a Najväčšie tragédie Slovenska,ale hlavne z divadla.
http://kultura.sme.sk/c/3734757/Tomas-Mastalir-Suboj-pohlavi-je-stale-pritomny.html

1987-
na následok dopravnej nehody zomrel slovenský herec František Dibarbora,nar.19.11.1916,hral napr. Štefana vo filme Dovolená s Andělem..
http://www.svet.czsk.net/clanky/osobnosti/dibarbora.html